Restoran Sistemleri Nedir?

Restoran sistemleri, cafe bar restoran sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin faaliyetlerini düzenleyerek müşterilerine her zaman aynı standartlarda kaliteli hizmet vermesine katkı sağlayan yazılım ve donanımlar bütünüdür. Aynı zamanda restoran otomasyonuveya restoran programları da olarak da karşımıza çıkan bu sistemler, horeca alanında faaliyet gösteren tüm işletmelerin yapması gereken önemli bir yatırımdır.

Restoran Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Restoran işletme sistemleri günümüzde neredeyse her cafe, bar veya restoranda karşımıza çıkıyor. İşte bir restoran işletme sistemi kullanmanın işletmenize 6 önemli katkısı:

  • Yapılan Tüm İşlemler Kayıt Altındadır:

Restoran sahibiyseniz, sizin için en büyük sorun, işletmenizde kaç masaya hangi ürün ne kadar servis edildi sorularının cevabını bulmaktır. Bu sorunun en doğru cevabını bir restoran pos sistemi kullanarak yanıtlayabilirsiniz. Manuel yöntemlerle kâğıda not alınarak alınan masa siparişlerinde, fişler kaybolabilir. Ancak bir otomasyon kullandığınızda iptal edilen işlemler dahil olmak üzere kaç masa açıldığı, hangi garsonun ne kadar servis yaptığı, toplamda hangi yiyeceği kaç adet ve ne kadara sattığınıza kadar çok detaylı raporlara erişim sağlayabilirsiniz.Böylece işletmenizde meydana gelebilecek kaçakları tamamen önlemiş olursunuz.

  • Yapılan İşlemlerin Dökümü Alınabilir:

En basit restoran sistemi bir POS ekranı ve bir yazıcı ile kurulur. POS ekranına girilen siparişler istenirse yazıcıdan çıktı olarak alınabilir. Dolayısıyla bir işletme sahibiyseniz müşterileriniz hesabı istediklerinde onlara profesyonel bir şekilde, kendilerine servis edilen tüm yiyecek / içeceklerin fiyatları ile birlikte sunabilirsiniz.

Diğer yandan, istenirse mutfağa da bir yazıcı kurulabilir. Böylece garsonlar POS ekranına siparişleri girdiğinde servis edilecek yiyecek – içecekler yazıcıdan döküm olarak çıkar ve herhangi bir karışıklık yaşanma ihtimali olmadan, doğru ürünler masa için hazırlanır. Böylece misafirleriniz işletmenizden memnun ayrılır ve müşteri memnuniyeti artar.

  • İşletmenize Modern Bir Görünüm Kazandırır:

Restoran sektöründe rekabet yoğundur, bir cadde üzerinde benzer hizmeti veren onlarca işletme arasında müşterilerin sizi tercih etmesini sağlamanız için yalnızca lezzete odaklanmamalı, işletmenizin ambiyansını da düşünmelisiniz. Masasına oturan müşterileriniz öncelikle etrafa göz gezdirecektir. Bu esnada ellerinde kağıtlarla sipariş alan, mutfağa yüksek sesle sipariş geçen çalışanlar yerine, masalarda garson el terminali ile çalışan veya POS ekranına masa siparişlerini giren yani adisyon programı kullanan şık garsonları gördüğünde işletmenizi daha modern bir yer olarak algılayacaklardır.

  • İşletme Verimliğinizi Arttırır:

Bir restoran işletmesinin en büyük iki gider kalemi vardır: İşgücü maliyeti ve malzeme harcamaları. Destek yazılımları ile birlikte kapsamlı olarak kullanılan pos çözümleri, yiyecek -içeceklerin reçetelerinin sisteme girilmesi ile birlikte her bir son ürünün maliyetini, karlılığını hesaplayabilir, stok kontrolü ve kritik stok takibi gerçekleştirebilir.

Diğer yandan, restoran sistemlerindeki yazılımlar her bir işletme için özelleştirilebilir olarak tasarlanmıştır. Böylece restoranda çalışan garsonların isimleri sisteme girilerek kullanıcı anahtarı kullanmak kaydıyla personel verimliliği ölçümlenebilir.Birden çok şubeli işletmelerde şubeler arası detaylı raporlar oluşturularak merkezi bir yönetim sistemi oluşturulabilir.

Sipariş takip sistemleri yukarıda anlattığımız nedenlerle işletmenizin verimliliğini arttırır.

  • Muhasebe Programları ile Entegre Olarak Yönetimi Kolaylaştırır

Restoran otomasyon sistemleri, diğer adıyla restoran sipariş programı; kullanılan muhasebe programları ile entegre çalışabilir. Böylece, satışlar, nakit akışları, banka POS bakiyeleri gibi muhasebe departmanının takip etmesi gereken konular sistemler arası otomatik olarak işlenebilir.

Diğer yandan e-Dönüşüm ile birlikte Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihaz kullanımına tabi olan restoran işletmeleri; POS otomasyonu veYeni Nesil ÖKC cihazlarını uyumlu olarak çalıştırmalıdırlar. POS sisteminin yazarkasa ile entegre çalışması işletme personellerine de kolaylık sağlayacaktır.

  • Uzaktan Sipariş Siteleri ve Sadakat Programları ile Entegre Edilebilir

Paket siparişler restoran cirolarının önemli bir kısmını oluşturuyor. Günümüzde siparişleri internet üzerinden alarak sahibine ulaştıran mobil uygulamalarcafe bar verestoranların da gözdesi olmuş durumda. İşletmenizin yoğun paket servis taleplerine hızlı bir şekilde cevap verebilmesi için kendisiyle entegre çalışan bir restaurant sistemi ile yönetilmesine ihtiyacınız vardır. Bu sistemler aynı zamanda satışlarınızı arttırabilecek sadakat programları ile birlikte de kullanılabilirler.

Restoran Sistemi Alırken Neye Dikkat Etmeli?

Bir restoran işletme sistemine sahip olmak çoğu işletmeci için dönüm noktasıdır diyebiliriz. İşin yapılış şeklinin komple değiştirecek, servis kalitesini arttıracak ve yönetimi kolaylaştıracak adisyon sistemleri için yatırım yaparken doğru bir tedarikçi seçmeniz sürecin en kritik halkasıdır. Maalesef restoran cafe bar sektöründe ihtiyaç duyulan bu sistemleri satan ancak teknik bilgi ve donanımı kısıtlı birçok firma olduğunu söyleyebiliriz. Sizi yıllarca destekleyecek, problem yaşamanız halinde teknik destek ekibi ile her zaman yanınızda olacak, mevzuat değişikliklerini yakından takip ederek sizinle sektörel bilgisini paylaşacak referansları güçlü bir partnerle ilerlemeniz sizi rakiplerinizin önüne taşıyacaktır. Bu nedenle seçim yaparken tedarikçinizin uzun yıllar sektör deneyimi olan, donanımları garantili, güçlü bir firma olmasına dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

 

Bu yazımızda işletmeniz için en uygun sistemi kurmanıza yardımcı olacak detayları aktarmaya çalıştık. Restaurantsistemleri ile ilgili sorularınız için bize her zaman danışabilir, web sitemizdeki iletişim formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.